Velkommen

Her får du info om særlige aktiviteter i sognene i Århus Vest: Foredrag, koncerter, særlige gudstjenester, kurser, rejser, udflugter, retræter, højskoleuger, lejre m.m. Oversigten i hver menu er kronologisk og opdateres løbende. Vil du vide mere om et arrangement og evt. tilmelding, så klik på det. Ideer og kommentarer modtages med tak via menuen ”Kontakt”.

God fornøjelse med det kirkelige liv i Århus Vest.

Kalender

29okt kl. 13:30

Torsdagssamvær i sognegården

Kom forbi til en hyggelig eftermiddag i sognegården. Hver torsdag er der >

29okt kl. 14:00

Litteraturkreds

Litteraturkredsen er for alle interesserede og mødes i Brabrand Sognegård, >

29okt kl. 14:00

TorsdagsTræf

”Tæt på de kongelige” ved Flemming Nielsen

Flemming Nielsen er journalist og >

29okt kl. 15:30

Zapperklub

Zapperklub er for alle børn, der har lyst til leg, sjove aktiviteter, >

29okt kl. 17:00

Aflyst: Børnegudstjeneste

Gudstjeneste i børnehøjde.

Vi skal hjælpe med at finde præstens kuffert, >

29okt kl. 17:00

SPIL DANSK arrangement, Åbyhøj Kirke

Spil Dansk ugen, uge 44, er en stor landsdækkende fest - en hyldest til og >

29okt kl. 19:00

Aftenretræte ved Katrine Tilma

Skjoldhøj Kirke kl 19:30 - aftenretræte - stillegudstjeneste

Kom ind i >

29okt kl. 19:00

Dialogpiloterne

 

30okt kl. 08:30

Morgenbøn

Begynd dagen med morgenbøn i Gellerup Kirke.

Vi samles om bøn, stilhed, >

30okt kl. 09:00

Morgensang

Coronatiden har lært os at der ikke er noget så skønt som at starte dagen >

30okt kl. 09:15

Musikalsk legestue

Musikpædagog Stine Pedersen har introduceret sang og musik for mange >

30okt kl. 09:30

Højskoledage - Bente Møller: Bjørnejagt i British Columbia

I 2009 var hun på bjørnejagt i Canada sammen med sin bror. De havde nogle >

30okt kl. 10:00

Musikalsk legestue ved/i Trivselshuset

Har du små børn (0-3 år), og har du lyst til at mødes med andre forældre og >

30okt kl. 10:00

Babysalmesang

Vi vil dette efterår have Babysalmesang for de 0-1 årige ved musikpædagog >

30okt kl. 10:30

Babysalmesang

Musikpædagog Stine Pedersen har introduceret sang og musik for mange >

30okt kl. 14:00

wivex koncert

I disse tider skal der være langt imellem os, hvis vi vil synge, men vi må >

30okt kl. 19:00

Seniorfamilien: Torben Gang Rasmussen fortæller om Brabrand Sø

Lysbilledforedrag ved Torben Gang Rasmussen, naturvejleder og biolog.

Arrang >

31okt kl. 10:00

Lørdagshøjskole med Gert Tinggaard Svendsen: Tillid eller tilsyn?

Forklaringen på den skandinaviske velstand kan være den tillid, som vi >

31okt kl. 10:00

Babysalmesangsgudstjeneste/afslutning

Afsluttende Gudstjeneste for babysalmesang kl. 10.00 - familier, børn og >

01nov kl. 08:45

Aflyst: Fælles morgenmad

Vi mødes i kirken og spisr morgenmad sammen

01nov kl. 09:00

Allehelgensgudstjeneste i Brabrand Kirke v/ Simon Emil Koefoed

Velkommen!

01nov kl. 09:30

Gudstjeneste v/Torben Tramm, Alle Helgen

 

01nov kl. 10:00

Allehelgensgudstjeneste v/ Morten Skrubbeltrang

Velkommen til gudstjeneste!
Tilmelding er nødvendig denne søndag.

Efter >

01nov kl. 10:00

Gudstjeneste i Gellerup Kirke v/alle kirkens præster

Velkommen til gudstjeneste i Gellerup Kirke!

-------------------------

I >

01nov kl. 10:00

Gudstjeneste

Ved Mads Juul Munch og Bente Madsen.

Alle helgensdag er der >

01nov kl. 10:30

Allehelgens Gudstjeneste ved Christina Holm Egelund

Gudstjeneste i Skjoldhøj Kirke

01nov kl. 10:30

Allehelgensgudstjeneste: Rita Skov Possienke

Læs dagens bibeltekst på linket.

01nov kl. 10:30

Gudstjeneste v/Torben Tramm, Alle Helgen

 

01nov kl. 10:30

Gudstjeneste, Åbyhøj Kirke v/ Inger Margrethe Mikkelsen

 

01nov kl. 10:30

Allehelgen ved Anni Albæk

Ved Allehelgen mindes vi de døde. I forbindelse med gudstjenesten læser vi >

01nov kl. 11:00

Allehelgensgudstjeneste i Sdr. Årslev Kirke v/ Simon Emil Koefoed

Velkommen!

01nov kl. 11:00

Alle helgen gudstjeneste - I Fårup kirke

Søndag d. 1. november afholdes der Alle helgen gudstjenester i Fårup kirke >

01nov kl. 12:00

Allehelgensgudstjeneste v/Morten Skrubbeltrang

Velkommen til gudstjeneste! 
Tilmelding er nødvendig denne søndag.

Efter >

01nov kl. 13:00

Gudstjeneste

Denne gudstjeneste Alle Helgens Dag vil være en særlig mindegudstjeneste >

01nov kl. 13:00

Alle helgen gudstjeneste i Sabro kirke

Søndag d. 1. november afholdes der Alle helgen gudstjenester i Fårup kirke >

01nov kl. 14:30

Mindegudstjeneste, Allehelgen, Åbyhøj Kirke v/Susanne Bach Ramsdal

 

01nov kl. 14:30

Allehelgen ved Hanne Jul Jakobsen

 

01nov kl. 16:00

Mindegudstjeneste, Allehelgen, Åbyhøj Kirke v/ Susanne Bach Ramsdal

 

01nov kl. 16:00

Allehelgenskoncert i Gellerup Kirke

Celloens dybe klang får de dybe strenge i os til at klinge med. Denne >

01nov kl. 19:00

Alle helgens gudstjeneste i Lyngby kirke

Liturgisk gudstjeneste hvor vi mindes dem, vi har mistet i årets og livets >

02nov kl. 14:00

Åbent Hus

Inger Lise Aarup fortæller om sit kunstneriske arbejde og sine malerier, >

02nov kl. 14:00

Åben sognegård - salg af håndarbejde

Der er åben sognegård hver mandag fra klokken 14-16.30.

Den første mandag >

02nov kl. 16:45

Mænd i køkkenet

Mænd i køkkenet

Hver anden mandag i ulige uger kl. 16.45 – 20.30 i >

02nov kl. 19:00

Strikkecafé - vi strikker dåbsklude

Den første mandag i måneden mødes vi og strikker dåbsklude til sognets >

03nov kl. 08:45

Morgenandagt

Velkommen til en stille liturgisk andagt.

03nov kl. 09:30

Højskoleformiddage - præst for danske soldater

Højskoleformiddage i Skjoldhøj Kirke
Sognepræst Peter Sporleder fra Holme >

03nov kl. 10:00

Babysalmesang

Vel mødet til babysalmesang i Hasle Sognehus.

Efter babysalmesang er der en >

03nov kl. 11:00

Babysalmesang

 

03nov kl. 13:00

Sogneeftermiddag

Messehagler i Gellerup Kirke

”Tegn i rummet” hedder bogen, som viser de >

03nov kl. 13:30

MInikonfirmandundervisning

 

03nov kl. 13:30

Skjoldhøjskolen konfirmandforberedelse

 

03nov kl. 14:30

Sogneeftermiddag

Efterårets sogneeftermiddage vil vi tilbringe i selskab med den gode >

03nov kl. 16:30

Frivillig i spil er udskudt indtil videre

Hvordan kan vores forskellighed være en styrke i det frivillige arbejde?

Hva >

03nov kl. 16:30

Hverdagsmeditation

Tro i Dialog inviterer til hverdagsmeditation i kirken. Meditationen har en >

03nov kl. 19:00

Sangaften med Folkekoret

Folkekor øver i Skjoldhøj Kirke

03nov kl. 19:30

Fælles menighedsrådsmøde for Brabrand og Årslev

Fælles menighedsrådsmøde for Brabrand og Sdr. Årslev menighedsråd.

03nov kl. 19:30

Meditation i Hasle kirke

Den første tirsdag i hver måned kl. 19.30 – ca. 21.00 er der meditation i >

03nov kl. 19:30

Bogklubben Møllevang

Vil du være med til at debattere god litteratur med andre, så er du meget >

04nov kl. 08:15

Konfirmander Egebakke 7 A

Konfirmander Egebakke 7 A

04nov kl. 08:45

Morgenandagt

Alle er velkomne til at lade dagen begynde med en kort andagt i >

04nov kl. 10:00

Babysalmesang

Vi mødes i sognegården og synger. Efterfølgende er der caféhygge.

04nov kl. 10:00

Legestue

 

04nov kl. 13:00

International Cafe - Sleep in

Hver onsdag kl. 13.00 – 15.00 er der mulighed for at mødes til hyggeligt >

04nov kl. 14:00

Strikkeklubben

Vi mødes i sognegården og strikker.

04nov kl. 14:00

Onsdagssamvær - Torben Haugaard: Datter til salg

Fortælling om Lucrezia Borgias stilling som datter af pave Alexander den 6. >

04nov kl. 14:30

Basarkreds

Basarkredsen mødes i Sognegården fra kl. 14.30 til ca. 16 den 1. og 3. >

04nov kl. 15:00

Børnekor

 

04nov kl. 16:30

Fyraftensgudstjeneste

En gang om måneden holder vi en kort gudstjeneste uden nadver. >

04nov kl. 17:00

Aflyst Børnegudstjeneste - Gud og spaghetti

Kort børnegudstjeneste med efterfølgende spaghetti og kødsovs i >

04nov kl. 17:15

AFLYST Gud og Spaghetti og dåbsjubilæum

Onsdag d. 2. september kl. 17.15 er alle fireårige inviteret til >

04nov kl. 18:00

Gravidsamtaler med jordemoder og teolog Lisbet Helding i sal 1

Fra onsdag d. 28. september og fire onsdage frem kl. 18.00 i Tilst-Kasted >

04nov kl. 19:00

Aftenhøjskole

”Helle for lykken” ved Helle Lyster

Helle Lyster er mangeårig journalist og >

04nov kl. 19:00

Studiekreds i konfirmandstuen

Sognepræst Mads Juul Munch inviterer til studiekreds fire aftener i >

04nov kl. 19:00

Folkekoret Møllevang

Alle er velkomne i Møllevang Folkekor, som øver i kirken hver onsdag.

05nov kl. 08:15

Konfirmander Egebakke 7B

Konfirmander Egebakke 7B

05nov kl. 10:00

Babysalmesang

Vi startet babysalmesang op igen.

 

For at holde afstand er der max plads >

05nov kl. 10:30

Formiddagshøjskole

”Ankerfjord Hospice – om livet ” ved Herdis Hansen

Herdis Hansen har været >

05nov kl. 13:00

'Kun for mænd' er udsat til næste år

Hvem vil ikke gerne være med i et godt selskab og have gode oplevelser?

Som >

05nov kl. 13:30

Torsdagssamvær i sognegården

Kom forbi til en hyggelig eftermiddag i sognegården. Hver torsdag er der >

05nov kl. 17:00

Spaghettigudstjeneste, Åbyhøj Kirke v/ Karsten Høgild

Vi skyder spaghetti-sæsonen i gang med en minikoncert i Åbyhøj Kirke med >

05nov kl. 18:30

International Kvindeklub

 

05nov kl. 19:30

Sangaften

Den første torsdag i hver måned er der sangaften i Sognegården kl. 19.30. >

06nov kl. 08:30

Morgenbøn

Begynd dagen med morgenbøn i Gellerup Kirke.

Vi samles om bøn, stilhed, >

06nov kl. 09:00

Morgensang

Coronatiden har lært os at der ikke er noget så skønt som at starte dagen >

06nov kl. 09:15

Musikalsk legestue

Musikpædagog Stine Pedersen har introduceret sang og musik for mange >

06nov kl. 10:00

Aflyst Cafe Hygge

Velkommen til Cafe Hygge i Skjoldhøj Kirke. Vi mødes ca. hver anden fredag >

06nov kl. 10:00

Musikalsk legestue ved/i Trivselshuset

Har du små børn (0-3 år), og har du lyst til at mødes med andre forældre og >

06nov kl. 10:00

Babysalmesang

Vi vil dette efterår have Babysalmesang for de 0-1 årige ved musikpædagog >

06nov kl. 10:30

Babysalmesang

Musikpædagog Stine Pedersen har introduceret sang og musik for mange >

07nov kl. 16:00

Passionen - en teaterforestilling

Spændende teaterforestilling om Jesu sidste dage på Gellerupscenen

30 unge >

07nov kl. 19:30

Passionen - en teaterforestilling

Spændende teaterforestilling om Jesu sidste dage på Gellerupscenen

30 unge >

08nov kl. 09:00

Gudstjeneste i Sdr. Årslev Kirke v/ Esben Andersen

Velkommen til!

08nov kl. 09:30

Gudstjeneste v/Marie Petersen

 

08nov kl. 09:30

Gudstjeneste i Sabro kirke

Ved Vini Madsen

22. søndag efter trinitatis

08nov kl. 10:00

Højmesse v/Lars Buch Viftrup

Velkommen til gudstjeneste! Efter gudstjenesten er du velkommen til at >

08nov kl. 10:00

Gudstjeneste i Gellerup Kirke v/Ditte Bruun Laursen

Velkommen til gudstjeneste i Gellerup Kirke!

-------------------------

I >

08nov kl. 10:00

Gudstjeneste

Ved Lone Hindø. Harlev Koret medvirker.

08nov kl. 10:30

Gudstjeneste ved Christina Holm Egelund

Gudstjeneste i Skjoldhøj Kirke

08nov kl. 10:30

Højmesse i Tilst Kirke: Karin Rank Gottlieb

Læs dagens bibeltekst på linket.

08nov kl. 10:30

Gudstjeneste v/Marie Petersen